Karolina Reckziegel-Antolak i Antoni Antolak
Karolina i Antoni Antolakowie mieszkają w malowniczej osadzie Studzionki, będącej częścią Orawki. Przycupnęli na jednym z działów orawskich rozpościerających się nad Kotliną Orawsko-Nowotarską. Stąd piękny widok na Bory Orawskie oraz Tatry. Szybkie życie cywilizacji przebiega trochę z dala od Studzionek. Wymarzone miejsce do tworzenia artystycznego. Może dlatego Państwo Antolakowie chcą malować i malują. A może już takie mają dusze, że potrzebują tworzyć farbami nowe światy.
Karolina Reckziegel-Antolak pasjonuje się malarstwem olejnym, ale wykorzystuje również farby akrylowe. Wśród jej obrazów znajdziemy martwe natury, kwiaty, pejzaże, zwierzęta, architekturę… Zanim znalazła się na Studzionkach, kończyła Liceum Plastyczne w Poznaniu. Jednak nie szkoła pomogła jej sięgnąć do malarstwa. Karolina sama poszukuje dobrych farb oraz artystycznych rozwiązań dla swoich prac. Kocha kolor i jej obrazy nasycone są żywymi barwami. Kładzie fakturę grubo, zwłaszcza że lubi technikę szpachelki. Jej prace oddychają barwą i widać na nich pociągnięcia szpachelką. Nadaje to im ekspresywności i swoistego charakteru. Maluje na blejtramach, płycie pilśniowej oraz panelu malarskim. Wraz z mężem stworzyli w swoim domu sporą galerię. Na poddaszu, gdzie znajdują się dawne koła do wozów i stara maszyna tkacka, mają rozwieszone obrazy. Możemy tam zobaczyć maki Karoliny, słoneczniki, lisy, rysie, kościół w Orawce, dzbanki, pejzaże okolic Orawki. Cała Orawa w obrazach. Prawdziwa orkiestra kolorów…
Antoni Antolak maluje od lat. Talent rysownika przejawiał już w dzieciństwie, na co zwróciła uwagę nauczycielka plastyki już w szkole podstawowej. Jednak jego losy tak się potoczyły, że żadnych szkół plastycznych nie kończył. Jest absolutnym samoukiem. Sam dochodził do techniki malowania oraz własnych poszukiwań artystycznych. Maluje z własnej potrzeby. Stosuje farby olejne oraz akrylowe. Jego malarstwo jest realistyczne. Kolory stonowane. Główną tematyką jego prac jest pejzaż okolic Orawki. Antoni Antolak tu się urodził i tu żyje – i ten krajobraz jest mu najbliższy. Ciągle widzi w nim piękno i stara się go przenieść na blejtram. Fakturę stosuje gładką, a kolory delikatne. Można powiedzieć – pastelowe. Nie ma tu żywych, soczystych barw. Dzięki temu jego obrazy mają charakter nostalgiczny.
Prace Państwa Antolaków można było oglądać m.in. na wystawie twórców orawskich podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Zubrzycy Górnej.
Opr. Zbigniew Tlałka, www.orawscytworcy.pl
Teraz obrazy te będzie można również oglądać w Galerii Na Ucieche w Zawoi Wilcznej.
Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 18 lipca 2015 r. o godzinie 18.00.
Wystawa potrwa do 18 września 2015 r. Zapraszamy, wstęp wolny.