IKONA – SZTUKA I MODLITWA – wystawa ikon Małgorzaty Stańdo

Zapraszamy na obejrzenia wystawy ikon Małgorzaty Stańdo w dniach od  27.01.2018 r.  do 16.03.2018 r. Wernisaż i spotkanie z autorką odbędzie się 27 stycznia o godz. 17.00.

Pani Małgorzata Stańdo urodziła się w Nowym Targu, pochodzi z Szaflar ,gdzie z okna swojego pokoju podziwiała Tatry, które zawsze są dla niej inspiracją. Pracą zawodową jest związana z Orawą, sercem z Krakowem.

Z zawodu nauczyciel matematyki i wychowawca salezjański. Przez 17 lat związana pracą z Salezjanami w Czarnym Dunajcu. Tam też zrodziła się jej fascynacja ikonami. Próbowała malować na szkle, akwarelą, farbami akrylowymi i olejnymi, zdobić decoupage, szydełkiem i wyplatać sweterkowe cuda. Jednak najpiękniejsza i najtrudniejsza jest dla niej praca nad ikoną – ponadczasowym fenomenem sztuki sakralnej. Ikony tak bardzo urzekają swoim pięknem i tajemnicą, blaskiem złota i ciepłem koloru.
Ukończyła warsztaty ikonopisania w Wadowicach pod kierunkiem Barbary i Krzysztofa Cudo oraz w Krakowie u Jezuitów pod kierunkiem Ojca Zygfryda Kota z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Sztuki Sakralnej.

Potrafi godzinami opowiadać o ikonach i ich powstawaniu…

„Wpatrując się w ikonę odczuwa się mocniej obecność Boga, odczuwa się harmonię, doznaje się piękna, ale malując – pisząc ikonę przeżywa się tak bardzo, przebywa się w innej przestrzeni, gdzie jest ciepło, piękno i miłość…
Ikony maluję z wdzięczności za każdy dobrze przeżyty dzień, za cudownych ludzi wokół siebie. Ikony piszę bo w tym odnajduję radość i spokój…”

Serdecznie zapraszamy, wstęp jak zwykle bezpłatny i mile widziany 🙂