Wystawa malarstwa Grupy Kontrast

Babiogórskie Centrum Kultury wraz z Galerią na Ucieche wspólnie organizują kolejną wystawę, tym razem będzie to spotkanie z malarstwem Grupy Kontrast z Lubelszczyzny. Wernisaż odbędzie się 28 lipca o godz. 17.00 w Galerii na Ucieche.

Grupa Kontrast, która powstała na początku 2009 roku zrzesza siedmioro artystów z Lubelszczyzny: Martę Andałę, Hannę Korzeniowską, Renatę Owczaruk, Małgorzatę Wzorek, Leszka Niewiadomskiego, Jarosława Struka i Zbigniewa Strzyżyńskiego. Wystawa w Galerii Na Uciechę w Zawoi jest 32. wystawą grupy. Wcześniej artyści wystawiali swoje obrazy między innymi w: Łucku i Lwowie na Ukrainie, w Lublinie, Chełmie, Warszawie, Kazimierzu Dolnym, Køge (Dania), Włodawie, Białymstoku, Węgorzewie, Białej Podlaskiej, Gdańsku, Gdyni, Ostrowie Wielkopolskim, Bardejovie (Słowacja), Ustrzykach Dolnych, Piszczacu, Dębicy, Sandomierzu, Międzyrzecu Podlaskim i Radzyniu Podlaskim. Ponadto zorganizowali ponad 80. wystaw indywidualnych i brali udział w kilkudziesięciu wystawach międzynarodowych i ogólnopolskich.
Artyści należą do kilku związków i stowarzyszeń twórczych m.in.: Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków.

W swoim malarstwie inspirują się pejzażem różnie go wykorzystując, interpretując i przekształcając. Posiadają różny temperament twórczy, różne spojrzenie na sztukę i pracują w różnych technikach malarskich. Łączy ich wspólna chęć twórczego działania, wzajemna przyjaźń i wspólne przebywanie na plenerach. W tym roku po raz drugi uczestniczą w plenerze w Zawoi.
Często do organizowanych przez siebie wystaw zapraszają znanych artystów. Do tej pory wystawiało ich już 24. W Galerii Na Uciechę z Grupą Kontrast gościnnie wystawia swoje obrazy Krystyna Rakowska z Lublina.

Zbigniew Strzyżyński