„Rodzinne pasje” – wystawa twórczości rodziny Dobrowolskich

30 kwietna została uroczyście otwarta wystawa pt. "Rodzinne pasje". Na wystawie prezentowana jest autorska srebrna biżuteria znanego i cenionego Mistrza Rzemiosła Artystycznego Józefa Dobrowolskiego oraz biżuteria z minerałami tworzona przez Jolantę Dobrowolską. Zobaczyć można także dzieła Anny Dobrowolskiej Fabiańczyk, która tworzy biżuterię metodą sutaszu i haftu koralikowego, a także jest autorką pięknych kompozycji florystycznych.

Wystawa trwa do 24 czerwca 2016 r., serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.

DSC05252z DSC05244z DSC05237z DSC05235z DSC05233z DSC05285z DSC05265z DSC05257z DSC05180m

 

 

 

 

1_Banerfb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jolantą Dobrowolską i Anną Dobrowolską Fabiańczyk i  ich życiową pasją jaką jest tworzenie rękodzieła artystycznego.

Poniżej prezentujemy sylwetki naszych bohaterów.

DSC05182m Józef Jacek Dobrowolski (mąż)

Urodzony  24 października 1943 r. w Hundersingen, zmarł 24 stycznia 2016 r. w Katowicach. Studiował na Politechnice Gliwickiej na wydziale Mechaniczno - Technologicznym. Wychował wiele pokoleń młodzieży w Katowickich Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych ucząc technologii metali i rysunku technicznego.

Od 1966 r. zaczęła się jego przygoda ze srebrem, która z czasem przeobraziła się w pasję i profesję. Był samoukiem – jubilerem. Tworzył biżuterię filigranową charakteryzującą się dużą precyzją i niezwykłą pracochłonnością. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach, technice wykonywania, ale przede wszystkim na własnej, nieznającej granic wyobraźni, tworzył srebrne kompozycje - biżuterię podziwianą przez miłośników sztuki. Uczestniczył w wielu wystawach i konkursach czego uwieńczeniem było przyznanie w 1989 r. przez Ministra Kultury i Sztuki tytułu Mistrza Rzemiosła Artystycznego.

Swoje inspiracje czerpał z natury, której był wielkim miłośnikiem. Jedno z jego dzieł: Korona Matki Boskiej Nieustającej Pomocy można podziwiać w Kościele Misjonarzy Oblatów w Katowicach na Koszutce.

Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Waszyngtonie, Paryżu i Oslo, a obecnie niektóre z nich prezentowane są w tutejszej Galerii.

Jacek był duszą towarzystwa, zawsze radosny i uśmiechnięty. Kochał ludzi i wiele miłości i szacunku otrzymywał od każdego kogo spotkał na swojej drodze. 40 lat temu tu w Zawoi znalazł skrawek własnego miejsca, parę arów ziemi które kupił, stało się dla niego wszystkim.  Wybudował dom, posadził tysiące odmian kwiatów i krzewów. Był pszczelarzem, ogrodnikiem i żył pełnią życia. Nie dbał o sławę czy bogactwo. Budował swój świat wśród gór i życzliwych mu osób. Potrafił  z dziecięcą radością zachwycać się śpiewem ptaków i stanąć w milczeniu wsłuchując się w szum strumyka.

Wychował córkę i syna, i do końca cieszył się czwórką swoich wnucząt. Kochał nas bardzo i wspierał nas zawsze w trudnych chwilach dając nam swoją miłość i troskę. Jacek swoje życie spędził u boku ukochanej żony Joli, była miłością jego życia do końca pomocna w każdej jego prośbie.

Udział w wystawach:

1983 r. – Międzynarodowe Targi Rzemiosła  „Monachium”  Niemcy

1986 r. – Regionalna Wystawa Rzemiosł Artystycznych „Roździeń 86” – ZŁOTY MEDAL

1987 R. – Ogólnopolska Wystawa Rzemiosł Artystycznych „Kraków 87” – WYRÓŻNIENIE

1987 r. – Regionalna Wystawa Rzemiosł Artystycznych „Roździeń 87” – SREBRNY MEDAL

1988 r. – Ogólnopolski Przegląd Wyrobów Złotniczych „Sopot 88”

1989 r. – Wystawa Rzemiosł Artystycznych „Białystok 89”

1992 r. – II Międzynarodowa Wystawa Jubilerska „Rzeszów 92” – I  MIEJSCE

1992 r. – najciekawsza kolekcja wyrobów jubilerskich  „Kraków” – I  MIEJSCE

1993 r. – Najciekawsza Kolekcja Wyrobów Jubilerskich „Kraków – Wawelstone” – WYRÓŻNIENIE

1993 r. – Konkurs Tematyczny „Biżuteria Opolstone 93” – III  MIEJSCE

1994 r. – Jaworze – Najładniejsze Stoisko Wyrobów Jubilerskich – WYRÓŻNIENIE

1994 r. – Międzynarodowa Wystawa Najładniejsze Wyroby Jubilerskie „Wawelstone Kraków” – II  MIEJSCE

2007 r. – Regionalna Wystawa Rzemiosł Artystycznych Katowice – ZŁOTY MEDAL

2008 r. – indywidualna wystawa Zwinenberg  Niemcy „Biżuteria srebrna”

2008 r. – wystawa na pokazie mody ślubnej „Srebro” Zamek Sucha Beskidzka

 

DSC05176mmJolanta Dobrowolska (żona)

Ukończyła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach. Była wychowawcą wielu pokoleń młodzieży w III Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach. Biżuterię tworzy z takich materiałów jak: kamienie naturalne, szkło, drewno, skóra, metal, len. Projektuje i wykonuje ozdobne sznury różnorodnych kamieni, przenikających się barwami ze srebrem, które tworzą harmonijną całość. Tworzy również ozdoby z recyklingu.

Współpracuje z Lokalną Grupą Działania „Podbabiogórze” w Suchej Beskidzkiej, ze Stowarzyszeniem „Pasja” w Jordanowie i Galerią „Na Ucieche” w Zawoi.

 

DSC05180mAnna Dobrowolska Fabiańczyk (córka)

Urodzona na Śląsku, jednak od wielu lat związana z Zawoją. Samouk, który wykonuje cuda z paru patyków i kilku roślin. To z Zawoi pochodzi wiele roślin, które zasuszone oddają swój urok w kompozycjach świątecznych i czasem w ziołowej herbatce. Ania florystyką zajmuje się od 25 lat. W ubiegłym roku ukończyła roczną Szkołę Florystyczną zdając egzamin państwowy z wynikiem bardzo dobrym.  Wiedzę na temat kwiatów i ziół przez prawie 20 lat wykorzystywała w aptece, gdzie pracowała po ukończeniu w 1993 r. Wydziału Farmacji na Śląskiej Akademii Medycznej w Sosnowcu.

Kwiaty, koraliki, sutasz to jej pasje. Prywatnie żona i mama trójki wspaniałych dzieciaków. Od 24 lat bierze udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Makowie Podhalańskim, w festiwalu Sabałowe Bajanie w Bukowinie Tatrzańskiej i w Lanckoronie. Na Międzynarodowej Wystawie Kwiatów w Chorzowie w 1999 r. zdobyła I nagrodę w konkursie na najpiękniejszy bukiet z kwiatów żywych.