„Momenty” Paweł Sadlik

 

Wystawa Fotografii Paweł Sadlik
Wystawa Fotografii Paweł Sadlik

 

Paweł Sadlik
Urodzony w 1960 roku. Z wykształcenia inżynier budownictwa.
Mieszka i pracuje w Bielsku Białej.
Ostatnie lata fotografowania są silnie związane z uczestnictwem w Fotospotkaniach i plenerach prowadzonych przez wybitną artystkę fotografik Inez Baturo.

Paweł fotografuje z różną intensywnością od wielu lat. Czasem oddala się od starych tematów i miejsc, potem wraca i zaczyna od nowa.
Kadry zazwyczaj buduje w oparciu o klasyczną kompozycję, ale czasem eksperymentuje szukając abstrakcyjnych form. W swoich wycinkach świata zawsze stara się umieszczać tylko niezbędne elementy. Szuka prostych, co nie znaczy oczywistych ujęć.
Pejzaż należy do stałych tematów jego fotografii.
Fotografie Pawła to balansowanie pomiędzy przyrodą z całym jej bezmiarem pejzażem miejskim. Fotografuje czystą, nietkniętą ludzką ręką naturę oraz pokazuje pejzaż, w którym zadomowił się człowiek. Nie stroni też od pokazywania przestrzeni ujarzmionej – pejzażu stworzonego przez człowieka.

Prezentowana na wystawie seria fotografii to opowieść o pejzażu i o człowieku.
Paweł refleksyjnie zanurza się w bezkresie przestrzeni, rozgląda, analizuje, szuka światła. O ludziach opowiada nie poprzez ich fizyczną obecność, ale poprzez pokazanie śladów tego, że są. W kadry wkomponowuje drogi, płoty, słupy, górskie szałasy, domy, pola...
W tych fotografiach odnajdujemy spokój, harmonię, refleksję nad światem i człowiekiem.

Pomimo, że autor fotografuje od wielu lat, swoich zdjęć nigdy nie pokazywał szerszemu gronu, dlatego ta wystawa jest dla niego nowym doświadczeniem.

Marzena Smyłła